Wyrwijcie chwasta

W wielu miejscach spotkałem się z informacją, że Idea Bank nie tylko płaci obsrywaczom cudzych skrzynek pocztowych, ale także wydzwania automatycznie do przypadkowych osób, wcale nie będacych ich klientami.
Widząc ich odwagę stwierdziłem, że są równie odważni jak młodzian wchodzący bez spodni do klubu dla gejów.

Obowiązujące prawo telekomunikacyjne mówi wyraźnie:

Art. 172.
1. Zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

mówi też:

Art. 174.
Jeżeli przepisy ustawy wymagają wyrażenia zgody przez abonenta lub użytkownika końcowego, zgoda ta:
1) nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści;

Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko musieliście wyrazić zgodę na wydzwanianie do was przez różne automaty. Jeżel nie – Idea Bank łamie prawo.
W tym przypadku na szczęście są sensowne kary a nie takie jak za spam (nie wiem czemu spam jest traktowany inaczej, ale to zupełnie inny temat, w dodatku temat-rzeka).

Co więcej – są już przypadki nałożenia całkiem sensownych kar za to.
Na przykład w 2011 roku PTC Sp. z o.o. została ukarana karą w wysokości 5 mln zł za automatyczne wydzwanianie do swoich abonentów. Powtórzę – do swoich abonentów, a nie przypadkowych ludzi. Czyli tu mamy jeszcze gorsze przewinienie.

Jeżeli więc zadzwoni do was jakiś automat z gównianą reklamą Idea Banku – nie odkładajcie tak sobie słuchawki. Poświęćcie kilka chwil, napiszcie skargę do UKE podając wasze dane, numer telefonu z którego dzwoniono i co usłyszeliście. Wyślijcie to poleconym do UKE.
Jedno pismo niczego nie zmieni. Ale Idea Bank nasrał w komórki wielu osobom. Jeżeli więcej osób napisze, to wyrwiecie chwasta.

ja wolę..